sobota, 19 marzec 2016 19:41

Przyczyny niedrożności rur

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Osadzanie kanalizacji osadami to proces długotrwały zależący od wielu czynników, najważniejsze z nich to min:

Błędy w projektowaniu czy wykonawstwie

Większość instalacji kanalizacyjnych w domkach jednorodzinnych to układy grawitacyjne, w nich ścieki spływają pod własnym ciężarem. Aby jednak spływ ten był swobodny, należy ułożyć przewody ze spadkiem oraz zapewnić w kanalizacji odpowiednią ilość powietrza.

Błędem w projektowaniu może być również źle dobrana średnica przewodów, minimalna średnica podejścia kanalizacyjnego oraz poziomu pod muszlą ustępową powinna wynosić 100 mm, a wartości tej nie powinno się zmniejszać, jest to po prostu nie wskazane.

Brak odpowiedniej separacji ścieków

Kolejna i często powstająca przyczyna tworzenia się zatorów. Czynnikami które przyspieszają zarastanie rur, są min:

- tłuszcze roślinne i zwierzęce
- włosy
- mydła
- nasiona roślin
- piasek, ziemia
itp.

Bezmyślność użytkowników

Często wyrzucamy to, co szkodzi i przez to powstaje problem.

Tłuszcze roślinne i zwierzęce, mają tendencję do przyklejania się do ścianek przewodów, na swojej powierzchni gromadzą zanieczyszczenia. Brak odpowiedniej separacji tłuszczów powoduje, że w kanalizacji powstają tłuste kule, tworzą się większe skupiska, a w efekcie końcowym może dojść do całkowitego zatkania przepływu ścieków.

Dlatego też należy unikać wylewania resztek tłuszczu, lepiej zlać tłuszcz do słoika i wyrzucić do śmieci.

Włosy i mydła to zanieczyszczenia które najtrudniej ulegających biodegradacji. W połączeniu z tłuszczem i mydłem potrafią tworzyć się mogą kule brudu które łatwo przyklejają do ścianek rur.

Nasiona roślin ulegają biodegradacji równie wolno jak i włosy. Unikajmy zatem wyrzucania do kanalizacji wszelkiego rodzaju pestek, nasion fasoli. Wilgoć panująca w przewodach kanalizacyjnych na pewno prędzej czy później stanie się przyczyną ich kiełkowania.

Piasek, ziemia, te właśnie zanieczyszczenia trafiają do kanalizacji np. przy myciu butów, odzieży roboczej, zabawek dziecka itp. Zabridzenia te pozostają na dłużej, dlatego, że są zbyt ciężkie, żeby spłynąć razem z wodą. 

Potrzebujesz pomocy hydraulika?, skontaktuj się z nami. 

Czytany 2688 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 lipiec 2021 09:31